Masāžu ietekme uz cilvēka organismu

Masāža ir sistemātiska, mehāniska iedarbība uz cilvēka ķermeni, tā daļu virspusi ārstnieciskos vai higiēniskos nolūkos, izmantojot speciālus paņēmienus. Daudzās kultūrās masāža tiek lietota garīgās un fiziskās veselības uzlabošanai.

Runājot par masāžas vēsturi, svarīgi ir piebilst, ka masāža ir viens no vecākajiem dziedniecības veidiem. Vārds “masāža” ir cēlies no grieķu vārda “massein”, kas latviešu valodā nozīmē mīcīt, glaudīt.

Masāža var nomierināt, dziedināt un atslābināt. Masāžu pat varētu uzskatīt par mākslu. Pēc masāžas cilvēkam rodas siltuma sajūta visā ķermenī, notiek cilvēka pašsajūtas uzlabošanās un vispārēja tonusa paaugstināšana, toties svarīgi ir masēt pareizi, jo pretējā gadījumā, ja masāža tiek pielietota nepareizi, cilvēkam var rasties vājuma sajūta un citas nepatīkamas izjūtas.

Nereti, dodoties uz kādu SPA, SPA programmās ietilpst ne tikai dažādas dziednieciskas vannas,  pirtis, baseini, bet arī visdažādākās masāžas, piemēram, SPA viesnīcā “Pegasa pils”, kas atrodas Jūrmalā, ikviens var baudīt akmens masāžu jeb akmens terapiju, aromterapijas masāžu, šokolādes masāžu, klasisko masāžu, Taizemes masāžu u.c. cilvēka ķermenim un veselībai vajadzīgas masāžas.

Masāžu var veikt visdažādākajos veidos. Visbiežāk tā tiek veikta ar rokām, bet to iespējams veikt arī ar aparatūru, ūdeni, aukstumu, otiņām, akmeņiem u.c.

Pateicoties masāžām, tiek ietekmēti visi cilvēka ādas slāņi, kapilāri, muskuļi, sviedru un tauku dziedzeri un arī pat centrālā nervu sistēma.

Masāžas attīra cilvēku no atmirušajām epidermas ragvielas šūnām, no liekām daļiņām, piemēram, putekļiem, kas uzkrājas ādas porās, no mikrobiem. Pateicoties masāžai, uzlabojas arī cilvēka vielmaiņa, jo ādai ir nozīmīga loma visos vielmaiņas procesos. Masāžas iedarbības rezultātā palielinās minerālsāļu izvadīšana (neorganiskā fosfora, slāpekli saturošu vielu, pienskābes, nātrija hlorīda u.c. vielu) no organisma.

Masāžas ietekmē palielinās urīna filtrācija – no organisma tiek izvadīts liekais šķidrums. Masāžas aktivizē arī organisma aizsargmehānismus un profilaktiski palīdz saglabāt cilvēka veselību.

Masējot aktivizējas limfas cirkulācija un asinsrite ādā, tiek neitralizēta venozā stāze (asins plūsmas apstāšanās, palēnināšanās), kā rezultātā bāla un sausa āda kļūst sārta un ievērojami paaugstinās tās aizsargspēja pret dažādām temperatūras un arī mehāniskām ietekmēm.

Masāža atstāj arī ietekmi uz zemādas tauku slāni. Paaugstinoties vielmaiņas procesiem organismā, pastiprinātā daudzumā tiek izdalīti tauki no tauku dziedzeriem. Masāža palīdz atbrīvoties no taukiem, kuri ir pārlieku lielā daudzumā tauku audos. Svarīgi šeit ir piebilst, ka masāžu šādos gadījumos ir ieteicams apvienot ar dažādiem fiziskiem vingrinājumiem un ir nepieciešams ilgs masāžas seanss (vismaz 15 reizes).

Nevar nepieminēt, ka masāžām ir ietekme uz cilvēka locītavām, jo masāžas laikā uzlabojas asinsrite locītavās, paātrinās patoloģiskā locītavu izsvīduma uzsūkšanās un nostiprinās locītavu saites.

Nozīmīgi ir tas, ka masāža spēj ietekmēt arī cilvēka sirdsdarbību, atvieglojot sirds darbu un uzlabojot sirds muskuļu asins apgādi.

Varbūt liekas neticami, bet masāža spēj ietekmēt arī elpošanas sistēmu – tā padziļina elpošanu un palielina plaušu ventilāciju, kā rezultātā tiek paaugstināta skābekļa uzņemšana un ogļskābās gāzes izvadīšana no organisma.

Masāža cilvēkam ir nepieciešama, ja ir ādas un muskuļu trofikas traucējumi (novecošana), šķidruma aizture organismā, celulīts, aptaukošanās, aizcietējumi, savilkta un sāpīga muskulatūra, stress, miega traucējumi, nogurums, slikts garastāvoklis.

Masāžu nav ieteicams veikt, ja cilvēkam ir limfmezglu iekaisums, akūti locītavu iekaisumi, akūtas ādas slimības, asins slimības, tuberkuloze, trombozes, drudzis, pazemināts vai paaugstināts asinsspiediens, iekšējo orgānu akūti iekaisumi.

Kvalitatīvas un ilgas masāžas (pie laba speciālista, masiera) var izmaksāt diezgan dārgi, toties atceries, ka vienmēr pastāv iespēja viegli aizņemties kādu no ātrajiem kredītiem vai arī viegli nopelnīt naudu kādā no tuvākajiem kazino.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *